Články z výletov Paragliding N.M.

Taliansko a Slovinsko 16. 3.- 18. 3. 2007Už v polobezvedomí sme rozložili spacáky do mokrej trávy. Boli 3 hodiny nad ránom, hviezdy svietili na plný výkon a rosa na pristávačke pod Mt. Cuarnant sľubovala, že by to malo byť dnes pekné polietanie.

1-tn.jpg, 8,1kB   2-tn.jpg, 8,1kB  

Niekto na mňa ticho volá ako keby ma ani nechcel zobudiť. Je sedem hodín ráno, nebo vymaľované a pár metrov od nášho bivaku stojí nasratá babka. Krátky pohľad do jej kamennej tváre a je jasné, že ani znalosť všetkých jazykov sveta tu nepomôže. Rýchlo vstávame, balíme a odchádzame. Ježibabka mizne v chýži až keď zaradím dvojku. Ideme rovno na kopec. Celkom dobre sme to poštrikovali vracákmi a po ôsmej už vybaľovali papinu. Slnko nás rýchlo zohrialo na pracovnú teplotu a s plným bruchom sme si vyšlápli ten zvyšok cesty k štartovačke. Naposledy sme tu boli koncom septembra a už nám ten pohľad na krajinu chýbal. Všade okolo rozkvitnuté fialky, snežienky. Jar bude až o pár dní ale tu to už žilo naplno.

Máme kopu času ale už o jedenástej do toho skočí Milan, hneď ho pojalo a pekne sa vozí. Po dvanástej je štartovačka bez flígrov. Vo vzduchu sa to rojí jedna radosť. Stupáčiky zo začiatku trošku rozbité ale funguje to a dostupy sú 1800mnm, nad zadným hrebeňom sa tvoria máčiky, ktoré majú základne 2200mnm. Stupáčiky do 6 metrov, no paráda. Opäť sa potvrdilo, že na tomto kopci sa len veľmi ťažko vyhníva a tak si každý polietal koľko chcel. O pol piatej už všetci boli na pristávačke - poniektorí dostopovali - zabalili sme výbavičku, rozlúčili sa s ježibabkou, ktorá zase chytila silný záchvat a prchali do Slovinska do kempu pod Lijak. Dôvod bol prostý. Od zajtra bude zosilovať vo výške západné prúdenie a to by nebolo gut.

Ak môžem poradiť, z Gemony treba šupnúť na dialnicu a po nej až do Gorice, my sme to šupli po normálnej cez Udine a pretiahli sme jazdu 50km o dobrú hodinku a pol - v tom rátam aj blúdenie v Gorici, kde sme nemohli nájsť prechod do Slovinska.

Zaplac pánboh sme tu. Stíhame rozbaliť stany a už sa stmieva. Holt "den je krátký" ako spieva Helenka. Sme nevyspatý ešte od minulej noci a tak po ôsmej už je hore iba traktorista, ktorý traktoruje o dušu snáď do polnoci. To sa divíme, že majú Slovinci takú vysokú životnú úroveň.
Ráno zatiahnuté stratocumulom a keby sme tu boli prvýkrat, prepadneme panike ale nie sme a tak ukľudňujeme ostatných.
Všetko dobre dopadlo a tak sa točí a poletuje. Už od jedenástej sa nevyhníva, čo je predsa len nezvyklé:-). Točí sa do 1200mnm. Po druhej poobede sa oblačnosť kopí, zdoskovatieva a tlmí termiku, takže sa to mení na spídovú svahovačku. Po tej dlhej zimnej pauze je aj toto hotový balzam na dušu. Let sa končí presnosťou pristátia v kempe, vyčkávame na odfúknutého Laciho, čakanie si krátime popíjaním vínečka darovaného kempárom Mladovanom a potom fujáz na picu. Usrkáva sa pivečko, pice miznú jedna radosť a debatuje sa do blba. Vedľa sedí Franto Pavloušek a nonstop čumí do noutbuku. Práve dokončujú testy nového Compactu 2 a bleskem to pofičí na testy a koncom Marca už snáď spustia výrobu.
V kempe sa dopíjajú zásoby a vedú veselé debaty, noc je príjemná, typujem to tak na 5-8st, takže pohoda.Gemona

V nedeľu ideme na kopec skôr, predpoveď nie je vôbec dobrá ale lieta sa. Točiť sa točí ale je to viac o svahovaní. O tretej sa prevalia mraky cez hrebeň a vo vzduchu nie je ani nohy. Balíme kšeft a vyrážame na Ljubljanu domenkom. Cestou nakladáme odleteného Milana a po šiestich hodinách už stepujeme v Blave na pumpe. Doma chčije a počasie sa má kaziť ešte pár dní, takže len nostalgicky spomínam ako nás to v tých Alpách dobre pojalo.

Vysvetlivky: výraz pojať je importovaný z oblasti Zvolena a je tu pokus o začlenenie do PG jazyka. Výhoda slova pojať je, že má neuveritelne veľa významov, takže s ním človek vystačí v kombinácii s podstatnými, prídavnými menami a spojkami aniž by používal iné slovesá. Doporučuje sa len naučiť toto slovo dobre skloňovať a časovať aby sme sa z toho nepototo.
<- Späť na zoznam článkov