Články z výletov Paragliding N.M.

Tenerife December 2008Sú 2 hodiny po polnoci, mrholí, 3 stupne nad nulou a my sa ládujeme do auta smer Viedeň. Neriskujeme Hainburg ale radšej rovno po dialnici, Rakušáci majú škaredý zvyk uzavrieť cestu do a z a šoféri robte čo chcete.

1-tn.jpg, 8,9kB   2-tn.jpg, 8,9kB   3-tn.jpg, 8,9kB   4-tn.jpg, 8,9kB   5-tn.jpg, 8,9kB  

Nikto nezmeškal a tak sa na Šwechate stretlo 62 ľudí. Letcelkom náročné rozdeliť letenky, voučre do hotela, vyplatiť parkovanie, hodiť batožinu a akurát nastúpiť do autobusu, ktorý hneď odfrčal k lietadlu.

Let bol pohoda a po piatich hodinách sme dosadli na známu zem Tenerifskú do oblačného počasia, ničmenej 22 stupňov bola príjemná zmena. Časť si vzala autá z letiska, zvyšok to pojal lážoplážo. Osobné auto na týždeň bolo tento rok 100 Euro a viac, rezervácia cez net sa dala urobiť za 85 na týždeň a 160 na 2 týždne. Inak vývoz od hotela taxikom na Ifonche stál 21 Euro, takže pre troch je to naozaj skvelých 7 Euro a to už stojí za zváženie či vôbec stoji zato brať auto a mať problemy so zvozom alebo vystúpiť, zamávať a nechať šoféra jeho osudu. Pristávalo sa v okoli hotela tak max 15 minut chôdze - až na vyhnívačov - takže pohodička. bývali sme v Hoteli Columbus, centre Las Americas a po dvoch rokoch kedy sme tu boli naposledy sa udiala veľmi príjemná zmena - kvalitná strava, maximálna spokojnosť. Zato angláni robili bordel tak teraz ako vtedy a policajti mali po nociach roboty habadej.

Teraz už len stručne k hlavným udalostiam: Už prvý deň mi prišla sms od Stana, že štartovačka na Taucho je uzavretá a funguje len núdzovka - prach a kolmá stena dolu - no proste núdzovka. Tým pádom bolo jasné, že lietame Ifonche. Bolo bližšie, výššie, termicky lepšie. Inak k Tauchu - kupil ho podnikavý švajčiar, ktorý sa rozhodol zbohatnúť na štartovnom a pravdepodobne aj vývozoch. Nemal to ofišl a tak mu to dobroprajni susedia osladili. Momentalne je vo fáze legalizácie a jedná z mestom. Vraj to bude čo nevidieť.

Z ďalších správ stojí zato pekné pristátie Janka na brehu Las Americas po kolená do morskej vody, padák si tiež zaplával. Letel parádne rýchlo po vetre a keď to otočil k pevnine, zostal stáť. Vydalo mu to na bezpečné ale predsa len mokré pristátie. Druhý odborník, Pavlík pristával za parádneho vetru pri štadione - kúsok od hotela a ku podivu mu začal padák robiť medzi hotelmi bordel, takže keď dosadol, vrchlík ostal visieť na strome - sortu neviem ale dal ho dole bez poškodenia.

Janko 2 sa v piatok trafil do banánového sadu - skúsenosti sú, že banánovník je lepkavý a pracovníci v banánovom sade pracovití. Mačetami vysekali za pár Euro padáčik jedna radosť.

V piatok keď sme dorazili na štart Ifonche bolo vidieť pod stenou padák. Večer odštartoval o 18 30 hod francúzsky pilot a pravdepodobne dostal asymetriku, narazil do steny a z nejakych 20 metrov sa zrútil na zem. V nemocnici zomrel. Hodne nepríjemný štart, keď máte pod sebou zmuchlaný padák nebohého pilota. Musíte nato myslieť a lietanie stratí tú iskru, ktorú má mať. Našťastie to bol jediný úraz, ktorý za tú dobu bol a lietalo tu ľudí od Anglicka cez Nemecko atď.

Letové podmienky boli tento rok obzvlášť žičlivé. Lietalo sa prakticky každý deň a i keď sa obloha vždy zatiahla, vždy to nosilo, termika pohodová pre začiatočníkov ako z knihy. A keď ste už nemohli poletovať, tak ste ako Janko pristáli na Stolovej hore, vyspali ste sa z bolesti brucha a zase odleteli - nádhera nie?

Kúpanie vzhľadom na oblačnosť bola iná vec. Mali sme 3 jasné dni, 2 polojasné a ostatné oblačné s čiastočným krátkym vyjasnením, takže v skratke - nekúpali sme sa toľko ako po minulé roky i keď užili sme si aj tak. Hlavne vlny boli na parádu a blblo sa o stošesť. Ako som sa dozvedel od nemeckého turistu, čo sem chodí už 15 rokov za sebou, je to po prvýkrát, čo tu bolo tak veľa oblakov. No dúfám, že ďalších 15 rokov to zas bude ako to má byť.
Na záver jedna info, čo si nedokážem odpustiť. Obchodníci s elektronikou na Tenerife je banda podvodníkov a nikomu nedoporučujem aby sa s nimi čo len nezávezne porozprával. Je to čvarga. Nič čo vidíte vo výklade neplatí, spracujú Vás zmanglujú a nakoniec predajú čo ste vôbec nechceli.

Tento rok sa pobehalo zase všetko čo sa dalo. Loropark, Teide, Masca, východné Mercedes - mimochodom nám tam pršalo a na Ifonche sa pritom lietalo. Konečne sme pozreli aj pyramidy v Guimare. Bolo to fajn, nikto neochorel, nikto nič nestratil a keď v hoteli vyčíňali anglické prostitutky - taký rev nepočujete ani v ZOO - tak ich vzali policajti a do konca pobytu ich už nikto nevidel. Jo a na záver - neverte, že voda v hotelovom bazéne je vyhrievaná. Nie je, triasol som sa ešte hodinu potom.

Janko Veľas napísal parádny článok zase zo svojho pohľadu, takže tu je ďalší odkaz: Článok od Janka z Tenerife 2008

ak si chcete pozrieť videjka z lietanie na Tenerife, tu je adresa: http://www.aviatik.info/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=41
<- Späť na zoznam článkov